Model İşlemlerine erişim mağaza ekranında bulunan Daha Fazla İşlem butonundan MODEL İŞLEMLERİ menüsünden yapılır.

Model işlemlerinden sistemin ihtiyacı olan tüm model tanımlarını tek bir ekran üzerinden yapabilirsiniz.

Model parametrelerinde 6 adet veri girdi parametresi görüyoruz. ‘Model, Cinsiyet, Sezon, Tarz, Model Tipi, Marka.’ Tanımlamak istediğimiz modelin içeriğini yazıp ‘Kaydet’ butonuna bastığımızda modelimiz ‘Model Kayıtları’ tablomuza işlenir. Aşağıda daha detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Model Adı modele vereceğiniz isimdir ve kullanıcı dilediği şekilde giriş yapabilir.

Tarz, Cinsiyet, Model Tipi, Sezon Ve Marka Ön Tanımlı veriler arasından gelir ve kullanıcının daha önce tanımladığı veriler arasından seçilerek kullanılır.

Açıklama model için kullanıcı açıklamasıdır ve kullanıcı dilediği şekilde giriş yapabilir.

“Değer girilecek yerin yanında ‘…’ ibaresi olması o değerin sadece seçilebilir olduğunu gösterir.”

Tanımlama ekranı açıldığında eğer kullanıcının tanım ekleme yetkisi varsa yeni bir tanım ekleyebilir, eğer kullanıcının tanım ekleme yetkisi yoksa sadece var olan değerler arasından seçim yapabilir. Bkz. Tanım İşlemleri

Kaydet butonu ile model kaydı eklenir.

Girdiğiniz verileri ‘Model Kayıtları’ tablosundan görebilirsiniz. Kullanıcı, Model Kayıtları tablosunda girdiği verilere işlem yapabilir. Kullanıcı Mouse üzerinden ‘Sağ Tık’ yaptığında aşağıdaki gibi işlem tablosu görünmektedir.

Model Resim butonu ile kullanıcı modele resim ekleyebilir. Kullanıcı model resim butonuna bastığında aşağıdaki gibi ekran görünecektir.

Göster butonu ile aktif ya da pasif olan kayıtlı modellerini model kayıtlarında gösterebilir. Aktif modelleri görmek için ‘Aktif Kayıtları’ butonu pasif kayıtları görmek için ‘Pasif Kayıtları’ butonu ile sistem model kayıt durumunu gösterir.

Gönder butonu ile kayıtlı olan modelleri aktife ya da pasife alabilirsiniz. İşlem yapmak istediğiniz kaydın durumunu değiştirmek için Gönder butonunun üzerine gelip ‘Pasif Kayıtlara’ veya ‘Aktif Kayıtlara’ butonuna bastığınızda ekranınıza bir onay mesajı gelecek. Eğer onay mesajına Evet yanıtını verirseniz ekranınıza “Kayıt Durumu Değiştirildi” mesajını verecektir ve işlem yaptığınız kaydın durumu değişir.

Düzenle butonu, daha önce girilen bir kaydın yeniden düzenlenmesini sağlar. Düzenle butonuna bastığınızda Model Parametrelerinden modelinizi düzenleyebilirsiniz. Model düzenleme işlemi aşağıda ki resimde görülen Düzenle butonu ile yapılır. Yapılan değişiklikler geçmişe dönük tüm kayıtların da güncellenmesine neden olacaktır.

Sil butonu ile kayıtlı olan modelleri silebilirsiniz. Kaydı silmek istiyorsanız sil butonuna basıp onay mesajına Evet butonu ile bu işlemi onaylamalısınız. Evet butonuna bastığınızda sistem ilgili kaydı siler ve size “Model Kaydı Silindi.” mesajını verir. Kaydı silmek istemiyorsanız Hayır butonuna bastığınızda sistem Model kaydınızı silmeyecektir.

Etiketler: